Kolonia Gąski

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Gąski na mapie

Gąski (dawn. niem. Gonski/Ganshof) - kolonia położona w środkowej części gminy Prabuty, na urozmaiconym, falistym terenie, opadającym w kierunku rozciągających się na wschodzie bagien graniczących z jeziorem Liwieniec.

Spis treści

Historia

Od południa i zachodu kolonia otoczona jest lasem sosnowym, przeciętym krętym wąwozem rzeki Liwy. Kolonia oddalona jest od Prabut około 3,0 km.

Gąski, to dawny folwark należący do wsi Raniewo. Około 1790 roku posiadał on zapis Gonsky.

W 1869 roku należały do niego trzy budynki, dwa domy mieszkalne i młyn nad rzeką Liwą. Zamieszkiwały go 34 osoby wyznania ewangelickiego.

Należeli oni do parafii w Prabutach, gdzie była najbliższa poczta i stacja kolejowa linii MalborkIława.

Po wybudowaniu linii kolejowej do Kwidzyna w 1909 roku, Gąski miały przystanek kolejowy w Gontach. Na południe od Gąsek znajdował się plac do jazdy konnej (dawn. niem. Rannplatz), będący wcześniej placem ćwiczeń stacjonującego w Prabutach pułku kirasjerów.

Pośrodku placu ustawiono przeszkody do skoków. Na przyjeziorowych błoniach ustawione były trybuny i zadaszenie dla orkiestry dętej.

Zmiana dotychczasowej nazwy Ganshof (dawn. pow. suski) na Gąski ustalona została Zarządzeniem Ministra Administracji Publicznej z dnia 15 grudnia 1949r. (Monitor Polski nr 008, poz. 76).

Obecnie Gąski to kolonia składająca się z kilku gospodarstw, w których najstarsze budynki mieszkalne i gospodarcze pochodzą z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Zapisy nazewnictwa

  • 1790 - Gonsky (Srt)
  • 1881 - Gąski (SG)
  • 1945 - Gonski, Ganshof (R)
  • 1951 - Gąski (R)
  • inne spotykane formy (Gonske, Ganski, Gonsk, Ganshof (od 1938))

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Źródła

  • "Studium Historyczno - Przestrzenne gminy Prabuty" - Andrzej Milkiewicz, Elbląg 1994
  • http://www.westpreussen.de/
  • Monitor Polski - Rocznik 1950 Nr 008

Siedziba gminy: miasto Prabuty


Wsie sołeckie: AntoninKamiennaGdakowoGilwaGontyGórowychyGrodziecJakubowoJulianowoKołodziejeLaskowiceObrzynowoPilichowoPólkoRaniewoRodowoStańkowoStary KamieńSypanicaSzramowoTrumiejki

Miejscowości niesołeckie: Bronowo MałeGórowychy MałeGrażymowoHalinowoKałdowoKleczewoKolonia GąskiKowaleLaskowicki TartakMłyniskoOrkuszPachutkiPałatykiRodowo MałeRumunkiStary MłynZagaje