Kleczewo
Kleczewo na mapie |
---|
Kleczewo (dawn. niem. Halbersdorf) - wieś połozona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty.
Spis treści |
Historia
Teren Kleczewa należał, według Cari Kaufmanna – jednego z dwóch najbardziej znanych historiografów Prabut, do Prusa Klecza (Cletza). Nie miało wówczas (1289 rok) innej nazwy i określane było jako in bona Resia.
Klecz odsprzedał ten teren biskupowi pomezańskiemu. Zostało to potwierdzone przez biskupa Jana I przywilejem w 1371 roku określającym te ziemie jako „demitia villa”, co oznaczało, że w owym czasie te ziemie były już zasiedlone. Wsią Kleczewo zostało w roku 1378. W roku 1906 Kleczewo, jako domena skarbowa, zostało wydzierżawione przez Alberta Margulla. W jego rękach pozostało do 1930 roku. Kolejnym dzierżawcą był Aleksander Neumann (1930 – 1945). Leżące w dolinie Kleczewo w tym czasie obejmowało 264 ha, w tym 210 ha ziemi ornej, 50 ha łąk i 1 ha lasu; resztę stanowiły ogrody, drogi, rowy oraz zagrody położone na dość znacznych wysokościach. Praca na roli prowadzona była siłami 14 rodzin mieszkających w nowoczesnych, jak na tamte czasy, 2 i 4 – rodzinnych domach. Majątek usytuowany był po północnej stronie drogi do Raniewa. Zabudowania gospodarcze ustawione były z trzech stron obszernego podgórza. Po stronie wschodniej znajdował się dwór (zdewastowany i rozebrany w połowie XX wieku) z parkiem od strony południowej, dochodzącym do drogi prowadzącej do majątku. W zachodniej części założenia usytuowane były domy mieszkalne robotników. Osada należała do majątku Raniewo (dawn. niem. Rahnenberg). W roku 1905 osadę zamieszkiwało 82 mieszkańców. W 1934, staraniem ówczesnego dzierżawcy Kleczewa, wybrukowano 2 km drogi do Raniewa. W lesie, na wzniesieniu, około 1 km na północ od zabudowań majątku i na zachód od drogi do Raniewa, jest położony cmentarz ewangelicki z lat 80-tych XIX wieku.
Zmiana dotychczasowej nazwy Halbersdorf (dawn. pow. suski) na Kleczewo ustalona została Zarządzeniem Ministra Administracji Publicznej z dnia 15 grudnia 1949r. (Monitor Polski nr 008, poz. 76).
Teraźniejszość
Po wojnie, na bazie majątku został utworzony PGR. Na jego potrzeby przebudowano dawne budynki gospodarcze. Dobudowano w 1983 roku cztery bloki mieszkalne oraz świetlicę i sklep.
Sołtysem od 1997 roku jest Ryszard Siciński.
Ludność w 2007 roku wynosiła 207 osób.
Zapisy nazewnictwa
- 1790 - Schäferei (Srt)
- 1882 - Halbersdorf al. Schäferei (SG)
- 1945 - Halbersdorf (R)
- 1951 - Kleczewo (R)
- inne spotykane formy (Halbedorf, Halbersdorff)
Źródła
- http://www.westpreussen.de/
- Monitor Polski - Rocznik 1950 Nr 008
Zobacz też
Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego
Uwaga: proszę nie mylić Kleczewa z Klecewem w gminie Gardeja.
|