Julianowo

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Julianowo na mapie

Julianowo (dawn. niem. Julienhof) wieś w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty.


Spis treści

Historia

Pierwotnie było to dawne ogrodnictwo położone około 1,0 km na północny wschód od Prabut.

Osada należała do gminy miejskiej Prabuty (dawn. niem. Riesenburg).

W roku 1905 roku osadę zamieszkiwało 13 mieszkańców.

W roku 1941 nosiło ono niemiecką nazwę Julienthal. Na wschód od niego, po południowej stronie drogi do Obrzynowa, była obecnie nieistniejąca już cegielnia.

Nazwę tego dawnego ogrodnictwa przyjęła dzisiejsza wieś Julianowo.

Julianowo jest wsią sołecką położoną w środkowej części gminy, składającą się z kilku kolonii położonych po zachodniej i południowej stronie jeziora Dzierzgoń oraz przy drodze do Susza, w sąsiedztwie zachodniego brzegu jeziora Sowica, około 1,5 km od Prabut.

Najstarsze zabudowania pochodzą z pierwszej ćwierci XX wieku.

Na uwagę zasługuje budynek kolejowej stacji pomp z początku XX wieku tłoczący za pomocą maszyny parowej rurociągiem wodę z jeziora Dzierzgoń do wieży ciśnień w rejonie dworca kolejowego w Prabutach.

Zmiana dotychczasowej nazwy Julienthal (daw. pow. suski) na Julianowo ustalona została Zarządzeniem Nr 129 Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 1953r. (Monitor Polski Nr 092, poz. 1240).

Zapisy nazewnictwa

  • 1941 - Julienthal (NMS)
  • 1945 - Julienhof (R)
  • 1951 - Julianowo (R)

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Źródła

Siedziba gminy: miasto Prabuty


Wsie sołeckie: AntoninKamiennaGdakowoGilwaGontyGórowychyGrodziecJakubowoJulianowoKołodziejeLaskowiceObrzynowoPilichowoPólkoRaniewoRodowoStańkowoStary KamieńSypanicaSzramowoTrumiejki

Miejscowości niesołeckie: Bronowo MałeGórowychy MałeGrażymowoHalinowoKałdowoKleczewoKolonia GąskiKowaleLaskowicki TartakMłyniskoOrkuszPachutkiPałatykiRodowo MałeRumunkiStary MłynZagaje