Stary Kamień

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Stary Kamień na mapie


Stary Kamień (dawn. niem. Doktorwald/Doctorwald) - wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty.

Spis treści

Historia

Stary Kamień (dawn. niem. Doktorwald) to osada położona na południe od Prabut, w lasku Doktor Wäldchen i należąca pierwotnie do gminy miejskiej Riesenburg.

W roku 1905 osadę zamieszkiwało 4 mieszkańców. Mieściła się tu gospoda - Wirtshaus Doktorwal.

Z czasem osada przekształcona została w gospodarstwo rolne, zrealizowane dla potrzeb dawnego szpitala dla umysłowo chorych (niem. Heil und Pflegeanstalt).

Zbudowano go w latach 1928 – 1933. Był to na ówczesne czasy jeden z najnowocześniejszych ośrodków leczniczych i pielęgnacyjnych w Niemczech. Pod jego budowę przeznaczono 1200 mórg ziemi i 1000 mórg lasu.

Zadaniem tego gospodarstwa było zaopatrywanie szpitala, będącego samodzielnym zespołem, także pod względem urbanistycznym, w żywność.

Nie uległy zniszczeniu w czasie ostatniej wojny uformowane w czworobok zabudowania gospodarcze, ani budynki mieszkalne robotników, czy też budynek administracyjno – mieszkalny dla zarządcy, przy którym założony był park przechodzący w naturalny drzewostan leśny.

Zmiana dotychczasowej nazwy Doctorwald (daw. pow. suski) na Stary Kamień ustalona została Zarządzeniem Nr 129 Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 1953r. (Monitor Polski Nr 092, poz. 1240).

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie elbląskim.

Zapisy nazewnictwa

  • Doktorwald
  • Wirtshaus Doktorwal
  • Doktor Wäldche
  • Doctorwald
  • Stary Kamień


Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego


Źródła

Siedziba gminy: miasto Prabuty


Wsie sołeckie: AntoninKamiennaGdakowoGilwaGontyGórowychyGrodziecJakubowoJulianowoKołodziejeLaskowiceObrzynowoPilichowoPólkoRaniewoRodowoStańkowoStary KamieńSypanicaSzramowoTrumiejki

Miejscowości niesołeckie: Bronowo MałeGórowychy MałeGrażymowoHalinowoKałdowoKleczewoKolonia GąskiKowaleLaskowicki TartakMłyniskoOrkuszPachutkiPałatykiRodowo MałeRumunkiStary MłynZagaje