Stary Młyn

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Stary Młyn na mapie

Stary Młyn (dawn. niem. Alte Walkmühle) - wieś położona w województwie pomorskim, wieś położona w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty.

Spis treści

Historia

Osada leśna w środkowej części gminy, na zachód od Prabut, położona na terenie bardzo urozmaiconym, nad rzeką Liwą, w Lesie Kwidzyńskim. Stary Młyn przyjął swoją nazwę od nazwy młyna na rzece Liwie. Osada należała do miejscowości Liszki (dawn. niem. Waldkathen).

Na Liwie były trzy młyny:

Dzięki rezerwom wody w jeziorze Dzierzgoń i jeziorze Liwieniec młyny te miały pod dostatkiem wody także latem. Zarówno stary i nowy młyn były foluszami fryderycjańskimi – manufakturami do spilśniania tkanin, pracującymi głównie dla potrzeb armii Fryderyka II Wielkiego.

W roku 1905 osadę zamieszkiwało 9 mieszkańców. Znajdowała się tu również karczma.

Stary Młyn (folusz) został z czasem przebudowany na tartak. Obok niego była gospoda i gospodarstwo rolne. W 1927 roku zainstalowano w nim nowoczesną turbinę wodną wytwarzającą prąd. Pierwotne zabudowania nowego młyna spłonęły. Jeden z jego właścicieli nazwiskiem Prott wzniósł gospodę, a teren przystosował do wypoczynku i rekreacji.

Obie gospody miały duże znaczenie dla „weekendowego” wypoczynku mieszkańców Prabut. Jakkolwiek głównym źródłem utrzymania ich właścicieli było przetwórstwo i sprzedaż tarcicy drzewnej, to w soboty i niedziele teren ten zamieniał się w miejsce zabaw i wypoczynku. Jednym z właścicieli autobusów dowożących ludzi był Paprocki.

Wszystkie młyny włączone były do wspólnego systemu energetycznego. W pobliżu Starego Młyna znajdowała się osada robotników leśnych (dawn. niem. Waldkathen) obecnie Liszki.

Zmiana dotychczasowej nazwy Alte Walkmühle (dawn. pow. suski) na Stary Młyn ustalona została Zarządzeniem Ministra Administracji Publicznej z dnia 15 grudnia 1949r. (Monitor Polski nr 008, poz. 76).

Z opisanych wyżej założeń nie pozostało prawie nic. Na terenie Starego Młyna ocalały jedynie dwa budynki mieszkalne z lat dwudziestych XX wieku należące do Administracji Lasów Państwowych (ALP). Resztki fundamentów Nowego Młyna (dawn. niem. Neue Walkmühle), rozbito w związku z przystąpieniem do budowy na jego miejscu nowej elektrowni wodnej. Nie istnieje też dawne osiedle robotników leśnych.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Zapisy nazewnictwa

  • Alte Walk Mühle
  • Alte Walkmühle
  • Stary Młyn

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Źródła

Siedziba gminy: miasto Prabuty


Wsie sołeckie: AntoninKamiennaGdakowoGilwaGontyGórowychyGrodziecJakubowoJulianowoKołodziejeLaskowiceObrzynowoPilichowoPólkoRaniewoRodowoStańkowoStary KamieńSypanicaSzramowoTrumiejki

Miejscowości niesołeckie: Bronowo MałeGórowychy MałeGrażymowoHalinowoKałdowoKleczewoKolonia GąskiKowaleLaskowicki TartakMłyniskoOrkuszPachutkiPałatykiRodowo MałeRumunkiStary MłynZagaje