Kramrowo

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
(Przekierowano z Kramersdorf)
Kramrowo na mapie


Spis treści

Historia

Kramrowo (Kramry Dwór) - (dawn. niem. Kramershof) - nieistniejąca osada w powiecie kwidzyńskim, w gminie Kwidzyn, w północnej części Janowa. W 1644 roku 7 łanów spośród 13, które otrzymali Olędrzy na użytkowanie ze wsi Nowe Lignowy, skupił Salomon Kramer. Od jego nazwiska osadę nazwano Kramry Dwór (Kramrowo). W 1662 roku mieszkało tu tylko 3 czynszowników. W roku 1905 wieś zamieszkiwało - 45, a w 1910 - 33 mieszkańców.

Podczas plebiscytu przeprowadzonego na Powiślu w 1920 roku za przyłączeniem ziem do Polski głosowało w Kramrowie 8 osób, co stanowiło 50,00 % populacji. W wyniku plebiscytu Kramrowo przyłączone zostało do Polski, stając się do czasu wybuchu II wojny światowej, wsią powiatu tczewskiego. Kramrowo wraz z kilkoma innymi wsiami powiatu kwidzyńskiego, które przyłączono w tym czasie do Polski, znalazły się na terenie nazwanym "Małą Polską".

Zmiana dotychczasowej nazwy Kramershof na Kramry Dwór ustalona została Rozporządzeniem Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 czerwca 1948r. (Monitor Polski nr 059, poz. 363).

Po około trzystu latach istnienia Kramrowa osada stała się integralną częścią sołeckiej wsi Janowo.

Zapisy nazewnictwa

  • 1682 - Kranczy Dwór (F)
  • 1772 - Kramershof (ZtM)
  • 1883 - Kramry Dwór (SG)
  • 1945 - Kramershof (R)
  • 1951 - Kramry Dwór (R)
  • inne spotykane formy (Kramrów Dwór, Kramrówo, Kramersdorf, Kramershoff)

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Źródła

Siedziba gminy: miasto Kwidzyn

Wsie sołeckie: BaldramBrachlewoBrokowoBronnoDankowoDubielGniewskie PoleGórkiGrabówkoGurczJanowoKamionkaKorzeniewoLiczeLipiankiMarezaNowy DwórOboryOśnoPastwaPawlicePodzamczeRakowiceRakowiecRozpędzinySzałwinekTychnowy

Miejscowości niesołeckie: Gilwa MałaPole RakowieckieSzadowoWola-Sosenka