Gospoda Ziegelscheune

Z Kwidzynopedia - encyklopedia e-kwidzyn
Ziegelscheune
Pocztówka z 1918 roku przedstawiająca gospodę Ziegelscheune
Reklama gospody "Ziegelscheune" (1926 rok)

Gospoda Ziegelscheune (dawn. niem. Wirtshaus Ziegelscheune czyt. cigelszojne = dosł. "ceglana stodoła").

Znajdowała się w okolicach mostku (przed wojną zwanego Mönke Brücke - od nazwiska gospodarza Wilhelma Mönke) na rzece Liwie, przy zjeździe z ulicy Furmańskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Długą w Marezie. Nie ma teraz po niej śladu (prócz zarośniętych fundamentów) i wiekowych drzew widocznych też na starych pocztówkach. Na początku XX wieku było to bardzo znane i uczęszczane miejsce - ulubione letnisko i lokal rozrywkowy mieszkańców Kwidzyna. Tu odbywały się zebrania kwidzyńskich bractw i stowarzyszeń, hucznie bawiono się przy okazji różnych świąt. Największa feta odbywała się corocznie w noc świętojańską 23 czerwca.

Lokal posiadał dużą salę, zadaszony parkiet taneczny w przyległym parku, pokoje noclegowe i plac zabaw.

Ciekawostką było mini-zoo z całkiem sporym stadkiem zwierząt, w tym z małpami i papugami. Podobno wycieczki szkolne przychodziły oglądać to zoo. Przez parę lat po kanale kursowała wahadłowo motorówka z Kwidzyna do gospody. Do tańca przygrywała zazwyczaj orkiestra wojskowa, a przy większych świętach na pobliskim wzgórzu i łące ustawiano piramidki z beczek po smole i palono w nich ogniska.

Nazwa "Ziegelscheune" pochodzi od bardzo starej cegielni należącej jeszcze do kapituły, która kiedyś stała w tym miejscu. To w tej cegielni wyrabiano podobno dachówki i cegły potrzebne do budowy katedry. Gospoda funkcjonowała do 1945 roku.


Spis treści

Zapisy nazewnictwa

  • Ziegelscheune
  • Wirtshaus Ziegelscheune
  • Mareza


Współczesny widok na Ziegelscheune

Zobacz też

Wykaz miejscowości powiatu kwidzyńskiego

Źródło