Andrzej Zakrzeński
Andrzej Stefan Zakrzeński urodził się 23 lutego 1929 roku w Gałęzowie, w województwie lubelskim. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Jego ojcem był Stefan Zakrzeński herbu Poraj, matką zaś Teresa Przewłocka herbu Przestrzał. Po wojnie jego ojciec dostał pracę w Stadninie Koni w Nowej Wiosce. Młodzieńcze lata Andrzeja Zakrzeńskiego podsumował jego krewny w ten sposób..."Andrzej nie był bohaterem, nie walczył na froncie wojennym, ani politycznym. Po wojnie wiedział, że jego los zależy tylko od niego samego. I wybrał go dla siebie, a początek nauki samodzielności rozpoczął w I Liceum w Kwidzynie, gdzie los go posłał". Zakrzeński przezywany był w swej klasie „Słoniem”. Liceum ukończył maturą w roku 1949. Miłość do przyrody spowodowała, że postanowił zostać leśnikiem. Zaocznie skończył technikum leśne i studia w Poznaniu. W roku 1950 przeniósł się do sąsiedniego powiatu sztumskiego. W 1958 roku poślubił cztery lata młodszą Marię Walerię Fijałkowską, córkę generała Czesława Młota Fijałkowskiego. Ich pierwszym wspólnym domem była leśniczówka w leśnictwie Jeziorki (Karolewo). Po pięciu latach przenieśli się do leśnictwa Wilki, gdzie mieszkali przez następne dwadzieścia cztery lata. Częstym gościem w ich domu był brat stryjeczny Andrzeja, Janusz Zakrzeński, znany polski aktor. Andrzej Zakrzeński był zapalonym myśliwym i świetnie strzelał. Był jednym z członków założycieli, którzy w 1959 roku utworzyli Koło Łowieckie "Darz Bór w Sztumie". „Za zasługi dla łowiectwa województwa elbląskiego” został odznaczony medalem (nr medalu 049). Przed przejściem na emeryturę postanowił wybudować dom z drewna. Postawił go w Parparach, gdzie wraz z żoną zamieszkali.
Andrzej Zakrzeński zmarł 6 listopada 2001 roku w Sztumie, w wieku 72 lat.
Został zapamiętany jako "rzeźbiony przedwojenną klasą, szarmancki leśniczy", Kwidzyniacy jednak zapamiętają go jako autora wielu cennych, archiwalnych fotografii z młodzieńczych lat, które spędził w Kwidzynie (ze szkoły, z miasta, z wycieczek) zrobionych aparatem Kodak-Retina z początku lat 30-tych ubiegłego wieku. Staraniem zespołu Stowarzyszenia Promocji Medialnj e-Kwidzyn te zdjęcia zostały wywołane z negatywów. Powstały 1342 pliki, których część (87 fotografii) zaprezentował Jerzy Kosacz na VIII Zjeździe Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej w czerwcu 2010 roku. Kilka z nich zamieszczono w Kwidzynopedii, w celach porównawczych pod hasłem Osiedle Stare Miasto w Kwidzynie.
Galeria zdjęć z lat 1946 - 1949
Absolwenci LO w Kwidzynie - 1948/1949:
- Basłyk Genadiusz
- Bielec Lech
- Dudziak Zenon
- Frank Emilia
- Humanowski Zdzisław
- Jackowski Lech
- Krupa Barbara
- Kulesza Jerzy
- Kuriata Zofia
- Lewandowski Witold
- Maliszewska Władysława
- Mańkowska Zofia
- Mazur Janusz
- Modzelewska Wanda
- Muszarka Adela
- Rozwadowski Jan
- Zakrzeński Andrzej
- Zaleska Róża
Nauczycielem na zdjęciach szkolnych jest Kazimierz Snaglewski, pieszczotliwie zwany przez uczniów "Trupkiem". Od 1945 do 1961 roku uczył w Liceum historii.
Źródła
- wspomnienia Marii Zakrzeńskiej
- Forum e-Kwidzyn